Przedszkole Miejskie nr 19
im. Jana Brzechwy
w Gorzowie Wlkp.
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Dzień Sportu w grupie Żuczków

 DZIEŃ SPORTU W GRUPIE ŻUCZKÓW
Dzień Sportu w naszej grupie rozpoczęliśmy od przebrania się w jednakowe spodenki i koszulki. Każdy z nas miał oczywiście sportowe obuwie i przy piosence „Sport to zdrowie” wyruszyliśmy na duży plac zabaw. Tam sportowe zadania, które przygotowały dla nas panie rozpoczęliśmy od rozgrzewki przy gimnastycznych piosenkach. Później był tor przeszkód – skoki, podskoki, slalomy, biegi, przekraczanie przeszkód, chodzenie po linie…
Po krótkiej przerwie dla spragnionych, oczywiście wesoło śpiewając, przeszliśmy na przedszkolny dziedziniec, gdzie losowaliśmy kolor drużyny – żółty albo czerwony. Rozpoczęły się konkurencje sportowe – jazda rowerkiem biegowym, hulajnogą, bieg z taczką, podawanie piłki na ławeczkach, przerzucanie woreczków na część drużyny przeciwnej… Każda drużyna dala z siebie wszystko i zdobyliśmy po 6 punktów!!!
Na koniec każdy dostał medal Aktywnego Przedszkolaka i nasze ulubione skaczące i świecące kostki do gry.  Oczywiście tego dnia nie zabrakło wesołych, sportowych okrzyków!!!
Sport to zdrowie Żuczki wiedzą,
więc w przedszkolu dziś nie siedzą!
Ruch jest zdrowy i dla ciała i dla głowy!
Każde dziecko o tym wie - chcesz być zdrowy - ruszaj się!

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.06.16 Żuczkowy Dzień Sportu

Dzień Dziecka

DZIEŃ DZIECKA
w naszym przedszkolu
i w naszej grupie to byl super dzień - pełen niespodzianek, wrażeń i atrakcji...
 
 

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.06.01 Dzień Dziecka w grupie Żuczków

Dzień Mamy i Taty

 DZIEŃ MAMY I TATY
Przygotowywaliśmy się do uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Niestety nie mogliśmy zaprosić rodziców do przedszkola, ale chcieliśmy sprawić im niespodziankę. Codziennie uczyliśmy się więc wierszy, piosenek, a nawet nauczyliśmy się tańca w parach żeby panie mogły wszystko nagrać i wysłać naszym kochanym rodzicom w dniu ich święta.
Przygotowaliśmy również upominki dla taty i mamy  - malowaliśmy farbami kwiatki lub serduszka, które ozdabialiśmy błyskotkami, sami zrobiliśmy dla rodziców deser z galaretek i jogurtu i byliśmy bardzo ciekawi czy rodzice podzielą się z nami.
Było również dużo zadań, kart pracy, opowiadań, których bohaterem była rodzina. Każdy z nas narysował mamę i tatę oraz kwiatki w wazonie. 
Rozmawialiśmy dużo o naszych rodzicach – w jaki sposób można im pomagać, jak mają na imię, gdzie pracują – okazało się, że nasi rodzice mają bardzo ciekawą pracę – niektórzy pracują w szpitalu,  w przedszkolu, w urzędzie, robią zdjęcia, jeżdżą koparką… niektórzy pracują żeby się spotkać z kolegami, niektórzy mają normalną prace, a niektórzy nic w pracy nie robią… 
 
A tutaj można obejrzeć filmową niespodziankę dla Mamy i Taty:

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.05.26 Przygotowanie do dnia Mamy i Taty

Dbamy o nasza planetę

DBAMY O NASZĄ PLANETĘ
Rozmawialiśmy o tym jak możemy dbać o naszą planetę, co ją smuci, a z czego jest zadowolona. Dużo dowiedzieliśmy się o segregacji śmieci i kolorach pojemników, do których należy je wrzucać, segregowaliśmy różne śmieci – plastiki, szkło, papier i inne odpady.  Wykonaliśmy duże, wspólne drzewo z gazet i kolorowego papieru oraz każdy z nas zrobił małe drzewko z rolek po papierze toaletowym.
 Zaprojektowaliśmy również własną papierową torbę ekologiczną. Malowaliśmy farbą planety –przyklejaliśmy do nich ręce, nogi, plasterek kiedy była smutna lub serce gdy była wesoła. Sami zrobiliśmy też korony ekologa, które nosiliśmy w Dniu Ziemi. Wymyślaliśmy i rysowaliśmy, w co można przekształcić kroplę wody. Nauczyliśmy się piosenki o „Leśnych duszkach” oraz wiersza „Zielone serce”, który bardzo lubimy! 
 Panie zaprosiły nas również do zabaw z powietrzem, wiemy, że powietrze jest wszędzie i jest bardzo ważne dla każdego.
Wiemy kto to jest ekolog, do czego potrzebna jest woda i jak każdy może przyczynić się do tego, aby na świecie było czysto. Czasami wystarczy  pójść na spacer, a nie jechać samochodem , naprawić  zepsute rzeczy zamiast kupować nowe, gasić światła, gdy wychodzimy z pokoju, zakręcać wodę, gdy myjemy zęby, nie łamać gałęzi drzew…

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.04.30. Święto ziemi

Na spotkanie wiosny

 WIOSENNE ZABAWY I ZAJĘCIA
Dużo rozmawialiśmy o wiośnie, znamy niektóre ptaki, które wróciły do nas z ciepłych krajów i nazwy pierwszych wiosennych kwiatów, wiemy też, które zwierzęta obudziły się z zimowego snu. Zaznaczaliśmy na ilustracjach pierwsze oznaki wiosny, które budził promyczek słońca. Mieliśmy dużo wiosennych zadań i zabaw: układaliśmy i kolorowaliśmy kwiatki, które są wewnątrz i na zewnątrz kół, łączyliśmy różne rodzaje kwiatów z ich cieniem, wycinaliśmy doniczki , a ze zrobionych bibułkowych kulek robiliśmy hiacynta. Mogliśmy też obserwować jak rośnie  i rozwija się w naszej sali – jest bardzo pachnący!
Rysowaliśmy bociany, żabki, wycinaliśmy trawki, a nawet narysowaliśmy Panią Wiosnę – każda była inna i PIĘKNA. Mieliśmy też zadania w drużynach – rysowaliśmy w przerwie wiosennej muzyki duuuużo różnych kwiatów na wspólnej kartce.
Wiemy, co oznacza przysłowie: „W marcu, jak w garncu”, wrzucaliśmy do ogromnego garnka różne symbole pogody, które występują w marcu i mieszaliśmy jak Pan Marzec, później rysowaliśmy w garnkach oznaki wiosny i symbole pogody.
Nauczyliśmy się piosenek: „Maszeruje wiosna” ,, „Nadchodzi wiosna” oraz „Zbudź się misiu”, przy której bardzo lubimy się bawić i wszyscy chcemy być misiami i pszczółkami!
Bardzo lubimy Wiosnę!

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.03.24 Na spotkanie wiosny

Dzień Bratka

 DZIEŃ BRATKA
Obchodziliśmy Święto Bratka.
Każdy z nas przyszedł do przedszkola z tym pięknym kwiatkiem, nie wiedzieliśmy, że bratki mogą mieć tyle kolorów!
Od samego rana kolorowaliśmy bratki w takim kolorze jaki miał bratek przyniesiony przez nas z domu. Oglądaliśmy nasiona bratków i oglądaliśmy film o tym gdzie i w jaki sposób można je posadzić. My posadziliśmy nasze kwiatki w dużych doniczkach i panie powiesiły je na tarasie przy naszej sali
– możemy teraz podziwiać przez okno,
 tylko musimy o nie dbać i pamiętać o podlewaniu.
Już dzień wcześniej upiekliśmy z paniami małe babeczki, a w Dniu Bratka zrobiliśmy lukier i ozdobiliśmy je … BRATKAMI – wyglądały pięknie i apetycznie.

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.03.23 Dzień bratka

Powitanie wiosny

 POWITANIE WIOSNY
Idzie do nas Pani Wiosna,
pora roku tak radosna.
Łąki obsypie kwiatami,
drzewa młodymi listkami.
Ptaki zaśpiewają wszędzie
i zielono wreszcie będzie...
 

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.03.22 Powitanie wiosny

Konkurs ULUBIONY WIERSZ JANA BRZECHWY

DRODZY RODZICE! 
Serdecznie gratulujemy pomysłowych, dowcipnych
i twórczych ilustracji do wierszy Jana Brzechwy, jesteśmy pod wrażeniem pomysłów i atrakcyjnie wykonanych prac.
Mamy nadzieję, że cała rodzina dobrze się bawiła. Dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy  do wspólnego spędzania czasu z dziećmi przy podobnych pracach i działaniach.
 

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.03.16 Konkurs "Ilustracja do ulubionego wiersza J. Brzechwy"

Matematyka

JUŻ OD NAJMŁODSZYCH LAT
Z MATEMATYKĄ ZA PAN BRAT
Mieliśmy dużo matematycznych zabaw i zadań. Nauczyliśmy się „Piosenki –Wyliczanki – jeden, dwa i trzy”, znamy niektóre figury geometryczne, układaliśmy figurowego pajacyka, a później go rysowaliśmy,  przyklejaliśmy małe figury na dużych, rysowaliśmy „Figuraki”, nawet ćwiczenia gimnastyczne były z miękkimi, dużymi  figurami. Nauczyliśmy się liczyć trochę inaczej – mówiliśmy czy coś jest pierwsze, czy trzecie, a może piąte?  Porównywaliśmy i sprawdzaliśmy, co nie pasuje,
co jest obok, pod, nad, w środku, pomiędzy,
niektórzy z nas nawet wiedzą czy z prawej, czy z lewj strony!  
Były też matematyczne zadania na tablicy multimedialnej.
Mamy w sali nowy Kącik Matematyczny,
w którym gramy, liczymy, układamy, sprawdzamy…
i oczywiście uczymy się dzielić zabawkami po równo.
W Międzynarodowym Dniu Matematyki graliśmy w różne gry z kostkami i bez kostek – bardzo podobała nam się gra „Matematyczny Żuczek” i BINGO.  Tak bardzo podobały nam się gry z kostką, że panie przygotowały dla nas gry planszowe – każdy dostał inną – żebyśmy mogli też grać ze swoimi rodzinami.

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.03.12 2. Już od najmłodszych lat z matematyką za pan brat

Jan Brzechwa

 JAN BRZECHWA - PATRON NASZEGO PRZEDSZKOLA
Dużo rozmawialiśmy o naszym patronie - Janie Brzechwie.
Nie wiedzieliśmy wcześniej, że nasz patron napisał tyle pięknych i zabawnych wierszyków dla dzieci. Panie codziennie czytały nam ich po kilka. Umiemy niektóre z nich na pamięć, doskonale znamy również hymn naszego przedszkola „Witajcie w naszej bajce”, piosenkę o „Kaczce Dziwaczce” i o „Księżycu”. Wykonaliśmy  piękne prace plastyczne do wierszy: „Leń”, „Kaczka Dziwaczka”, „Stonoga”, „Klej”, „Jajko” i „Księżyc”. Przedstawialiśmy inscenizacje do wierszy: „Leń”, „Koziołeczek” i  „Żaba”. Koziołeczkowi pomagaliśmy też odnaleźć drogę do miasteczka w labiryncie. Po przeczytaniu przez panią wiersza „Tańcowała igła z nitką” bawiliśmy się w zabawę „Nitka”, układaliśmy różne kształty z nitek, robiliśmy pętelki i łączyliśmy kropki od igły do fartuszka. Liczyliśmy zwierzęta w ZOO i musieliśmy pokolorować tyle zwierząt, ile było kropek. Codziennie mieliśmy dużo  zabaw i zadań związanych z różnymi wierszami, umiemy nawet układać rymy! Nasze ćwiczenia gimnastyczne również były z małymi książeczkami pana Brzechwy. Nie możemy się jeszcze doczekać rozstrzygnięcia konkursu, który panie ogłosiły dla całych naszych rodzin na ilustracje do wiersza Jana Brzechwy.

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.03.05 Jan Brzechwa - patron naszego przedszkola

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet,
 niech każdy się dowie,
że dzisiaj
Święto Dziewczynek!
 

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.03.08 Dzień Kobiet

Dokarmiamy ptaki

 ZIMĄ DBAMY O PTAKI
Poznaliśmy ptaki, które zimą potrzebują naszej pomocy. Szykowaliśmy dla nich okruszki i zostawialiśmy je w karmniku. Mogliśmy obserwować, jak przylatują do niego wróbelki, sikorki, wrony, a nawet widzieliśmy srokę. Dowiedzieliśmy się, że niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów, bo im u nas jest za zimno, ale wiosną znów wrócą! Rysowaliśmy ptaki, które później przyklejaliśmy na dużym karmniku, oczywiście dorysowaliśmy dla nich ziarenka i okruszki, a dla sikorek słoninę. Ulepiliśmy też ptaszki z masy solnej i zrobiliśmy im skrzydełka z kolorowych piórek. Nauczyliśmy się składać kartę żeby zrobić daszek i skrzydełko dla ptaszka. Nawet wiemy, co to jest labirynt i pomogliśmy znaleźć ptaszkom drogę do karmnika. Słuchaliśmy opowiadania „O zziębniętym Elemelku pustym brzuszku i rondelku” oraz bajkę „O wróbelku i Zosi”. Liczyliśmy ptaki które są w karmniku, a które na zewnątrz, które lecą do góry, a które w dół. Układaliśmy z pasków papieru  karmnik i bawiliśmy się przy piosence „Ptaszki fruwają”. Zawsze będziemy pamiętali, że zimą ptaki potrzebują naszej pomocy.

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.02.19 Zimą dbamy o ptaki

Zimowe zabawy

 PRZYSZŁA ZIMA BIAŁA ŚNIEGU NASYPAŁA...
W naszej grupie było dużo zimowych zabaw i zadań, bo przyszła do nas zima i spadł śnieg. Nie zawsze mogliśmy jednak bawić się na placu, bo był duży mróz i było bardzo zimno. Robiliśmy więc eksperymenty z lodem i śniegiem w naszej sali– zobaczyliśmy, że jak śnieg się roztopi wcale nie jest taki biały i czysty, uratowaliśmy nasze zamrożone zabawki z krainy lodu i obserwowaliśmy jak zamarza woda w woreczkach powieszonych na naszych oknach. Bardzo się zdziwiliśmy kiedy oglądaliśmy zamarznięty, zmoczony ręcznik, który był sztywny i nie chcieliśmy się nim już wycierać.
Układaliśmy zimowe historyjki obrazkowe, słuchaliśmy zimowych opowiadań i rozmawialiśmy o tym jak bezpiecznie bawić się zimą. Nauczyliśmy się również piosenki „Śnieżny puch”, malowaliśmy zimę farbami, rysowaliśmy i wycinaliśmy bałwanki. Liczyliśmy śniegowe gwiazdki, szukaliśmy takich samych i łączylismy je w pary, ozdabialiśmy zimowe czapki oraz rysowaliśmy drogę narciarza. Rozmawialiśmy również o tym, w jakiej kolejności trzeba nakładać zimowe ubrania, bo nam zdarza się zaczynać ubieranie od rękawiczek. Jak zrobiło się trochę cieplej i nie było już silnego mrozu poszliśmy bawić się na śniegu, a w sali uczyliśmy się jeździć na specjalnych nartach – było to bardzo trudne, jeździliśmy parami, w trójkę albo w czwórkę, a każdy chciał jechać w swoją stronę…

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.02.15 Przyszła do nas zima

BAL KARNAWAŁOWY

 
Od Trzech Króli po ostatki
wszędzie bale i prywatki.
Piękne stroje, dziwne maski,
śpiewy, tańce i oklaski.
Wszyscy bawili się wspaniale
jak co roku w karnawale.
Karnawałowa zabawa, karnawałowy bal.
    Kto się z nami nie bawił,
 temu na pewno jest żal…

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.02.04 Bal karnawałowy

Przygotowania do BALU

PRZYGOTOWANIA DO BALU KARNAWALOWEGO
Od kiedy dowiedzieliśmy się, że będzie bal w przedszkolu nie mogliśmy się doczekać. Opowiadaliśmy kto za kogo będzie przebrany, a nawet udało nam się narysować nasze przebrania! Nauczyliśmy się piosenki o „Karnawale zwierząt” i codziennie robiliśmy karnawałową rozgrzewkę przed balem – na początku tańczyły tylko nasze ręce, potem tylko brzuchy, potem tylko nogi, a nawet uszy, a na końcu tańczyło nasze całe ciało. Wycinaliśmy kolorowe baloniki, które później przyklejaliśmy na baaaardzo dłuuuugim kawałku papieru razem z naszymi postaciami w przebraniach. Całość ozdobiliśmy brokatem, który był wszędzie w naszej sali, nawet … dosypała sobie do zupy, ale pani zauważyła….
Mieliśmy oczywiście dużo karnawałowych zadań, zabaw, rozmów, historyjek obrazkowych, opowiadań,
aż wreszcie nadszedł ten dzień !!!

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.02.03 Przygotowania do balu

Dzień Babci i Dziadka

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 
Przygotowywaliśmy się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niestety w tym roku nie mogliśmy zaprosić dziadków do przedszkola, ale chcieliśmy sprawić im niespodziankę. Codziennie uczyliśmy się więc wierszy i piosenek żeby panie mogły je nagrać i wysłać naszym babciom i dziadkom w dniu ich święta. Ozdabialiśmy wazoniki kolorowymi paskami z folii samoprzylepnej i przyklejaliśmy do niego kwiatki. Przygotowaliśmy w upominku czerwone serduszka z masy solnej, panie przyklejały je na specjalnych ramkach, które wcześniej malowaliśmy farbą i wycinaliśmy. Było również dużo zadań, kart pracy, opowiadań, których bohaterem była babcia i dziadek. Wszystkie zadania wykonywaliśmy z uśmiechem, bo bardzo kochamy Babcię i Dziadka i chcieliśmy sprawić im radość.
 
A tutaj można obejrzeć filmową niespodziankę dla Babci i Dziadka:
 
 

Zobacz zdjęcia w galerii

2021.01.22 Szykujemy się do święta Babci i Dziadka

Świąteczne przygotowania

ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA
Przygotowywaliśmy się do świąt Bożego Narodzenia. Uczyliśmy się kolęd i świątecznych piosenek. Zrobiliśmy świąteczne niespodzianki dla rodziców – renifery z kolorowymi nosami.
Ubieraliśmy też choinkę w naszej sali, a z masy solnej wykrawaliśmy świąteczne gwiazdki.  Wycinaliśmy bombki i świąteczne dzwoneczki, które później ozdobiły naszą salę. Mieliśmy dużo zadań związanych ze świętami – liczyliśmy prezenty, w których ukryte były różne przedmioty i zabawki i naśladowaliśmy w jaki sposób się poruszają. Sprawdzaliśmy czym się różnią, który prezent jest najmniejszy, który największy, a który taki sam.
Łączyliśmy kolorowymi pisakami kropki na Mikołajowym bucie, łączyliśmy zygzaczkami choinki i świąteczne ozdoby,
wybieraliśmy obrazki, które są związane
ze Świętami Bożego Narodzenia i kolorowaliśmy je.
Nauczyliśmy się rysować choinki – każda była inna :) Przyklejaliśmy również paski kolorowego papieru do prezentów, a później panie przykleiły na tym wycięte okienka choinkowe. Słuchaliśmy opowiadania o świątecznych przygotowaniach, o tym jak Mikołaj pomylił prezenty, o tym „Komu potrzebne jest Boże narodzenie?” i wiele innych…, a później była wspólna wigilia przy wspólnym, uroczyście nakrytym stole i wszyscy jedliśmy barszcz z uszkami, krokiety i świąteczne pierniczki. Wcześniej złożyliśmy sobie życzenia, a panie zapaliły zimne ognie.

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.12.22 Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

Mikołajki

 WIESZ MIKOŁAJU...
Wiesz, Mikołaju, tak myślimy sobie,
że dobrze będzie, gdy powiemy Tobie,
że czasem ktoś z nas niegrzeczny bywa,
złości się, płacze, kogoś przezywa.
Nie słucha mamy, nie pije mleka, 
nie chce pomagać, tylko narzeka.
Dlatego dzisiaj, stojąc przed Tobą
pragniemy połączyć się miłą zgodą.
Powiemy razem – tak, przepraszamy,
od dzisiaj wszyscy się poprawiamy,
Żeby Mikołaj mógł w przyszłym roku
znowu prezenty przynieść nam wokół.

 

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.12.07 Mikołajki

Kolorowy tydzień

 ZABAWY KOLORAMI
Mieliśmy dużo zabaw i zajęć z kolorami - poznawaliśmy wszystkie kolory, które nas otaczają. Wiemy jakie i ile kolorów ma tęcza, rysowaliśmy kolorowy obrazek do wiersza – to było bardzo trudne zadanie, ale świetnie sobie z nim poradziliśmy!  Układaliśmy różne kolory kółek po kolei, w określonym rytmie. Nauczyliśmy się piosenki o kolorowym deszczu i wiersza o kolorowych klockach. Na koniec był konkurs z nagrodami. Zdobyliśmy 14 punktów i panie były z nas bardzo zadowolone. Dostaliśmy dyplomy i kolorowe kredki. Teraz wszyscy wiemy ile kolorów jest wszędzie, a gdyby ich zabrakło smutno i szaro by było na świecie...

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.11.13 Kolorowy tydzień

Święto Niepodległości

                ŚWIĘTO NIEPODLEGOŚCI
 
      - Kto ty jesteś?
      - Polak mały.
      - Jaki znak twój?
      - Orzeł biały.
      - Gdzie ty mieszkasz?
      - Między swemi.
      - W jakim kraju?
      - W polskiej ziemi…

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.11.10 Święto Niepodległości

Dzień Kolorowy

KOLORY WOKÓŁ NAS
DZIEŃ KOLOROWY
Gdy na dworze pada deszcz,
kiedy wszystko szare jest.
Wyjmij kredki i narysuj,
to, co tylko chcesz.
Na niebiesko, fioletowo, żółto i różowo.
Na zielono, na czerwono i pomarańczowo.

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.11.06 Dzień w ulubioym kolorze

Dzień Zielony

KOLORY WOKÓŁ NAS
DZIEŃ ZIELONY 
Zielona jest trawa i agrest, i szpinak,
i mundur leśnika, i świerszcz zza komina,
mech, liście, ogórki, wiosenne rabaty, krokodyl,
i żaba, i główki sałaty.

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.11.05 Dzień zielonego koloru

Dzień Żółty

   KOLORY WOKÓŁ NAS
DZIEŃ ŻÓŁTY
Żółte jest słońce, kurczaki, kaczuszki,
i kwiat słonecznika i mlecze i gruszki, banany, cytryny, kaczeńce i zboże,
ananas, melony i piasek nad morzem.

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.11.04 Dzień żółtego koloru

Dzień Czerwony

  KOLORY WOKÓŁ NAS
DZIEŃ CZERWONY
Czerwona jest róża, pomidor, papryka,
truskawki i maki, korale indyka,
samochód strażacki, czerwone jabłuszko,
pomadka mamusi i twoje serduszko.

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.11.03 Dzień czerwonego koloru

Dzień Niebieski

 KOLORY WOKÓŁ NAS
DZIEŃ NIEBIESKI
Niebieskie jest niebo, wodospad i morze,
i piórka papużki i woda w jeziorze,
i kwiatki bławatki i deszczu kropelki
i dziadka koszula i oczy Amelki.

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.11.02 Dzień niebieskiego koloru

Piękne zwyczaje

 PIĘKNE ZWYCZAJE - JESTEM DOBRYM KOLEGĄ
Dużo rozmawialiśmy o tym jak być dobrym kolegą i koleżanką. Wiemy jak należy się zachować żeby innym nie sprawiać przykrości. Bardzo staramy się być dla siebie mili i używać czarodziejskich słów - panie mówią, że coraz częściej nam się to udaje! Rysowaliśmy kolegę lub koleżankę z grupy, najpierw losowaliśmy znaczki i kogo znaczek wybraliśmy tego staraliśmy się narysować, chyba nam się udało, bo wszyscy podziwiali nasze prace. Rozpoznawaliśmy i naśladowaliśmy emocje na obrazkach i na specjalnym Kole Fortuny na naszej nowej tablicy. Na narysowanej postaci zaznaczaliśmy gdzie czujemy złość jak czasami się denerwujemy – najwięcej z nas czuje złość w brzuchu, w sercu, a niektórzy czują ją nawet w kolanie. Później uczyliśmy się jak radzić sobie ze złością, wiemy, że można ją wytupać, strzepnąć, narysować, wykrzyczeć w poduszkę, pomyśleć o czymś przyjemnym – my wyrzucaliśmy złość do kosza, a w zamian losowaliśmy dla siebie obrazki szczęścia. Byliśmy też specjalnym pociągiem w Krainie Radości, Spokoju i Gniewu – najbardziej podobało nam się w Kranie Radości, gdzie wszyscy są zawsze radośni i uśmiechnięci. Dorysowywaliśmy na portretach smutne i wesołe miny - dużo łatwiej jest narysować kogoś uśmiechniętego! Nauczyliśmy się piosenki „Co kto lubi” oraz wiersza o tym, że każdy jest inny. U nas w grupie też wszyscy jesteśmy inni –
…są blondyni i bruneci, mamy oczy ciemne, jasne, a ubrania luźne, ciasne, są i duzi, są i mali – choć tak różni – to wspaniali, bo na całym wielkim świecie różnych ludzi odnajdziecie!

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.10.29 Piękne zwyczaje - jestem dobrym kolegą

Dary Pani Jesieni

JESIENNE ZABAWY
Bardzo lubimy jesienne zabawy. Wiemy jak wyglądają liście kasztanowca, dębu i jarzębiny. Malowaliśmy farbami i kolorowaliśmy kredkami liście w pięknych jesiennych barwach - wycinaliśmy je, a panie zrobiły nam z nich jesienne medale i obrazki. Umiemy narysować grzyby, drzewa, lepiliśmy też ślimaki z plasteliny i kasztana. Wspólnie wykonaliśmy Panią Jesień – kolorowaliśmy ją kredkami, malowaliśmy farbami i przyklejaliśmy kolorowe, bibułkowe liście na sukience.
Znamy piosenkę o „jesiennym pociągu” i jesienny wiersz, który umiemy powiedzieć do jesiennej melodii. Było mnóstwo jesiennych zabaw i zadań: bawiliśmy się kasztanami i żołędziami, układaliśmy wzory, kulaliśmy, liczyliśmy. Liczyliśmy też liście, oglądaliśmy je przez lupę, dobieraliśmy liście w pary, rysowaliśmy po śladach parasolki, rysowaliśmy deszczowe chmury i deszcz, naśladowaliśmy wiatr i zrobiliśmy straszną wichuręByliśmy też na jesiennym spacerze w parku i bardzo lubimy zbierać kasztany pod kasztanowcem w naszym przedszkolu.
Jesienne zabawy są SUPER !!!
 

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.10.17 Dary pani Jesieni

Lubimy owoce i warzywa

 POZNAJEMY OWOCE I WARZYWA
Dużo rozmawialiśmy o owocach i warzywach. Nie wiedzieliśmy, że z owoców i warzyw można tak wiele zrobić i w różny sposób je przechowywać - zamrozić, ususzyć czy włożyć do słoików. My robiliśmy pyszne i zdrowe owocowe szaszłyki – sami kroiliśmy owoce i nakładaliśmy na patyczki, a z jabłek robiliśmy zdrowe, jabłkowe chipsy. Wyklejaliśmy kawałkami kolorowego papieru kontury warzyw – to była „wydzieranka”, malowaliśmy farbami jabłonkę i przyklejaliśmy na niej jabłka oraz mieliśmy dużo owocowych i warzywnych zadań – liczyliśmy owoce, układaliśmy je w rytmie, kolorowaliśmy odpowiednią ilość owoców, układaliśmy warzywa na straganie na odpowiednich półkach, w odpowiednim miejscu, wybieraliśmy tylko warzywa i musieliśmy je pokolorować,  łączyliśmy kropki i robiliśmy drogę owoców do drzewek, rysowaliśmy warzywa i owoce na straganie...
 Mieliśmy też owocowe przyjęcie, sprawdzaliśmy, które mają pestki i które można jeść ze skórką. Nauczyliśmy się „Jarzynowej piosenki” i piosenki „Już owoców pełen kosz” oraz wiersz „Na straganie”.  Inscenizowaliśmy również wiersz „Rzepka” – …aż wstyd powiedzieć co było dalej wszyscy na siebie poupadali…”.

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.10.02 Lubimy jeść owoce i warzywa

Dzień Chłopaka

 DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka wszystkie dziewczynki z naszej grupy przygotowały dla swoich kolegów medale – niespodzianki, życzyły im dużo uśmiechu, radości, wspaniałych przyjaciół oraz  zaśpiewały „Sto lat" – chłopcy byli trochę zawstydzeni, ale bardzo szczęśliwi.

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.09.30 Dzień Chłopaka

Dzień Przedszkolaka

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Bardzo lubimy to święto!
W naszej sali pojawił się nowy domek do zabawy
 prezent od Hani – dziękujemy!
Okazało się, że w domku były niespodzianki – zadania do ćwiczenia rączki dla 4 latków, razem ze specjalnym pisakiem oraz pudełko… a w nim piękne, czekoladowe żuczki!
Tego dnia było dużo wesołych zabaw i tańców, nawet na podwórku bawiliśmy się kolorową chustą i piłką. Rysowaliśmy super przedszkolaków – czyli siebie,
bo przecież jesteśmy SUPER PRZEDSZKOLAKAMI!
W sali ukryte były również lizaki, każdy musiał odszukać swój.
To był wspaniały i wesoły dzień.  

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.09.21 Dzień Przedszkolaka

Jesteśmy bezpieczni

 JESTEŚMY BEZPIECZNI
Wiemy jak bezpiecznie i w których miejscach przechodzić przez ulice – ZAWSZE musimy rozglądać się na wszystkie strony, a nie tylko kiwać głową w lewo, w prawo i w lewo…
Panie przykleiły nam nawet w sali pasy i przyniosły drogowe znaki. Wiemy, że bez nich na ulicach panowałoby duże zamieszenie i byłoby wiele wypadków.   
Zrobiliśmy trudną pracę plastyczną, musieliśmy wyciąć pasy – (jeszcze nie wszystkim nam się to dobrze udaje) i przykleić znak przejścia dla pieszych i sygnalizację świetlną. Nauczyliśmy się piosenki o światłach i wiersza o przejściu dla pieszych.
Znamy też niektóre znaki drogowe, umiemy narysować auta i sygnalizację świetlną – panie bardzo nas chwaliły, bo każdy z nas narysował świetnie! Ocenialiśmy też zachowania dzieci z obrazków – jak zachowanie było bezpieczne, to kładliśmy obrazek pod zielonym światłem, a jak nie, to pod czerwonym – bardzo nam się podobało to zadanie. Słuchaliśmy opowiadania o Dudusiu, który się zgubił i nie znał swojego adresu – niestety okazało się, że wielu z nas też nie wie gdzie mieszka - jak mówiliśmy pani, że tam za tamtym blokiem, albo że trzeba iść koło tego dużego drzewa i skrecić, albo że koło Biedronki, albo że w polskiej ziemi, pani mówiła, że do nas nie trafi – ciekawe dlaczego?

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.09.16 Jesteśmy bezpieczni

Średniaki to MY

 ŚREDNIAKI TO MY
Jesteśmy średniakami, większość z nas ma już 4 lata
i nie jesteśmy najmłodszą grupą w przedszkolu!

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.09.08 Żuczki- średniaki to MY

Jesteśmy grupą ŻUCZKÓW

 JESTEŚMY GRUPĄ ŻUCZKÓW
Nasza grupa nadal nazywa się „Żuczki”.
Dużo rozmawialiśmy o żuczkach i żukach, oglądaliśmy je na obrazkach, wiemy też, że są bardzo pożyteczne. Wykleiliśmy żuczka z papieru, sami wycinaliśmy jego skrzydła nożyczkami (wycinanie nożyczkami musimy jeszcze poćwiczyć). Umiemy też powiedzieć wiersz Jana Brzechwy pt. „Żuk” , kolorowaliśmy do niego ilustracje i mogliśmy przebrać się za Biedronkę i Żuka.  
Mamy nowe znaczki i udało nam się je tak pokolorować, że czasami trudno odróżnić, który przygotowały panie, a który my! Ustaliliśmy wspólnie zasady jakie panują w naszej nowej grupie, podpisaliśmy je przyklejając swój znaczek i obiecaliśmy ich przestrzegać – zobaczymy czy nam się uda!

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.09.04 Jesteśmy grupą Żuczków

Pierwsze dni w przedszkolu

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
Nareszcie wszyscy mogliśmy spotkać się ponownie w przedszkolu. Siedzimy przy większych stoliczkach i nie jesteśmy już najmłodszą grupą, a średniakami i większość z nas ma już 4 lata!!! Niestety nie ma już z nami pani Ani, ale zostawiła dla nas upominki – dziecięcy zestaw lekarza i zestaw do sprzątania – żebyśmy zawsze byli zdrowi i pamiętali o porządku. Teraz z nami w grupie będzie pani Kamilka. Na początku panie powiedziały nam o nowych zasadach w przedszkolu, musimy pamiętać żeby często i dokładnie myć ręce.
Już nie śpimy na leżaczkach tylko odpoczywamy jak starszacy w pozycji Cooka – to jest takie specjalne ćwiczenie, żebyśmy później mieli więcej siły i energii na wspólne zabawy i zajęcia.
Przed posiłkami siadamy w dwóch rzędach – w jednym dziewczynki, a drugim chłopcy – panie nas chwalą, że siedzimy tak ładnie jak starszacy!!!
Zaczęliśmy pełnić dyżury– codziennie panie wybierają nowych dyżurnych: jest dyżurny, który pilnuje żeby wszystkie krzesełka były zawsze zasunięte, dyżurny, który sprawdza czy kredki są w koszyczkach, dyżurny, który pilnuje czy wszystkie książki są na pólkach i dyżurny, który sprawdza czy każda zabawka jest na swoim miejscu, a wszyscy staramy się żeby w naszej sali był porządek. Dobrze jest być średniakiem !!!

Zobacz zdjęcia w galerii

2020.09.02 Pierwsze dni w przedszkolu

 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...