Przedszkole Miejskie nr 19
im. Jana Brzechwy
w Gorzowie Wlkp.
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Segreguj śmieci

 Śmieci są tak stare, jak stary jest człowiek. Już starożytne miasta musiały zmierzyć się z tym problemem.
Pierwsze miejskie wysypiska odpadów komunalnych powstały w starożytnej Grecji 400 lat przed naszą erą. Natomiast już w III w.n.e. Rzymianie utworzyli służby odpowiedzialne za oczyszczanie miasta. Od tego czasu ilość śmieci, produkowanych przez ludzi, ciągle rośnie. Nasi pradziadkowie wytwarzali tylko 75 kg śmieci na jedną osobę w ciągu roku. Współcześnie na jednego człowieka przypada rocznie 300 – 500 kg odpadów, co w skali kraju daje łącznie ok. 10-11 mln ton.
Segreguj śmieci
Zdecydowana większość śmieci trafi a na wysypiska. Każdego roku góra śmieci rośnie, więc systematycznie zwiększa się również teren, który zajmują składowiska odpadów. Dzisiaj najlepszym sposobem walki ze śmieciami jest segregacja odpadów. Dzięki temu część wyrzucanych przez nas rzeczy może być przetworzona lub powtórnie wykorzystana.
Z odpadów można odzyskać cenne surowce i wyprodukować z nich nowe rzeczy, co pomaga oszczędzać zarówno surowce naturalne, jak i energię. W rezultacie zmniejsza się ilość śmieci na wysypiskach.

Oszczędzaj energię

 Żeby następowały zmiany w przyrodzie i życiu codziennym potrzebna jest energia. To moc, która pozwala poruszać się, działać i pracować roślinom, zwierzętom, ludziom i maszynom. Działanie świateł ulicznych, praca urządzeń w naszych domach, szkołach, biurach, praca maszyn w fabrykach jest możliwa dzięki energii elektrycznej. Moc, dzięki której poruszają się pojazdy, to również energia. Pojazdy czerpią ją, spalając paliwa kopalne – ropę i gaz. Jest też energia, dzięki której istnieją wszystkie żywe organizmy – energia życiowa.
 
 
 Energia elektryczna
 
Najbardziej powszechną formą energii, która towarzyszy nam w codziennym życiu jest energia elektryczna. Światło, prąd, ciepło – każda z tych rzeczy jest związana ze zużyciem energii elektrycznej.
W przyrodzie, która nas otacza także jest energia elektryczna. Praca naszych mięśni, serca czy mózgu, a także pioruny podczas burzy, czy zorze polarne na biegunach    –  wszystkie zjawiska zachodzące dzięki energii elektrycznej. Nie wytwarzają jej jednak urządzenia. Ta energia jest całkowicie naturalna.

Dbaj o wodę

 Wiesz, że przeciętny Europejczyk zużywa 200-300 litrów wody w ciągu doby (pojemność ok. 2 wanien) a przeciętny mieszkaniec Mozambiku w Afryce mniej niż 10 litrów? To tyle, ile jednorazowo zużywasz na spłukanie toalety.

 Ziemia składa się w 70% z wody. Lądów jest zdecydowanie mniej niż mórz i oceanów. Z wody zbudowany jest także człowiek – stanowi ona aż 2/3 ludzkiego organizmu. Prawdą jest stwierdzenie, że bez wody nie ma życia. Aby nasz organizm normalnie funkcjonował powinniśmy wypijać dziennie ok. 2 litrów płynów (wody, soków, napojów, herbaty). Bez nich człowiek mógłby przeżyć najwyżej 5-6 dni.

 

 Woda pitna
 
Odkręcając codziennie kran, nie zdajemy sobie sprawy z wartości lejącej się z niego wody. Okazuje się, że woda słodka należy do najrzadszych zasobów naturalnych na świecie. To tylko kilka procent z całej objętości wody, a ponadto w większości występuje w postaci lodu i śniegu. Mniej niż 1 proc. Zasobów świeżej wody jest dostępny dla człowieka, a prawie dwadzieścia procent mieszkańców naszej planety nie ma do nich dostępu.
 
                           

Zadbaj o czyste powietrze

Otaczające nas powietrze jest czymś tak oczywistym, że na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. A przecież życie człowieka zależy od oddychania, od powietrza. Bez niego nie moglibyśmy funkcjonować.
W powietrzu niestety jest coraz więcej zanieczyszczeń. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest wzrost poziomu dwutlenku węgla. Zanieczyszczone powietrze nas męczy, utrudnia normalne funkcjonowanie.
Zły stan powietrza, którym oddychamy negatywnie wpływa na:
  • nasz układ oddechowy,
  • podrażnia krtań,
  • oczy,
  • może przyczynić się do bezsenności, 
  • bólów głowy
  • i ogólnego złego samopoczucia.
Komisja Europejska obliczyła, że czystość naszego powietrza ma bezpośredni wpływ na naszą pracę i rozwój gospodarki. Średnio pół dnia absencji chorobowej przeciętnego Europejczyka wywołana jest złym stanem powietrza.
Na szczęście dbanie o powietrze wcale nie musi być trudne. Do naszego codziennego życia możemy wprowadzić kilka prostych zasad, by powietrze wokół nas było czystsze i sprzyjało naszemu zdrowiu.
 
 

Jedz pięć porcji owoców lub soku dziennie

 Natura dostarcza nam wszystkich składników, których potrzebujemy do życia. Zboża, owoce i warzywa to produkty, które są podstawą zdrowego odżywiania.
Ich obecność w diecie jest obowiązkowa. Są kolorowe, smaczne, pełne witamin, wzmacniają odporność i poprawiają funkcjonowanie całego organizmu.
         
 

W zgodzie z naturą

 Natura dostarcza ludziom wszystko to, co jest niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju.
Zasoby naturalne Ziemi:woda, powietrze. energia. zwierzęta i rośliny to te elementy, które umożliwiają nam codzienne funkcjonowanie.
Wszystko w naturze jest ze sobą powiązane i zależne od siebie. Człowiek nie mógłby żyć bez zwierząt i roślin, bez czystego powietrza czy wody. Natura nas chroni, karmi, wspiera prawidłowy, zdrowy rozwój. Dlatego też musimy o nią dbać, by cieszyć się piękną przyrodą każdego dnia.
      
 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...