Choroba bostońska

 Choroba bostońska, znana także pod takimi nazwami, jak wysypka bostońska, wirus bostoński, zespół dłoni, stóp i ust czy infekcja Coxsackie to choroba zakaźna, na którą zapadają małe dzieci. Szczyt zachorowań przypada na jesień i zimę. Jak rozpoznać chorobę bostońską, czy jest groźna i w jaki sposób przebiega jej leczenie?

 Choroba bostońska – podstawowe informacje

Choroba bostońska jest bardzo zaraźliwa i może w szybkim tempie wywołać epidemię zachorowań. Wywołują ją wirusy z grupy Coxsackie (należące do enterowirusów), która liczy około sześćdziesięciu patogenów. Nazwa pochodzi od miejscowości Coxsackie niedaleko Bostonu, w której po raz pierwszy wirus ten został zaobserwowany i opisany.

Choroba bostońska przenosi się przez ślinę, mocz oraz kał. Dziecko może się więc zarazić np. mając kontakt z zabawką dotykaną wcześniej przez innego malucha, który nie umył rąk po skorzystaniu z toalety lub przez zwykłe kichnięcie osoby zarażonej. Pierwsze objawy występują między trzecim a piątym dniem od zakażenia.

Objawy

Nazwa „zespół dłoni, stóp i ust" nie wziął się z niczego. To właśnie w tych obszarach można bowiem najczęściej zaobserwować charakterystyczny objaw choroby bostońskiej - wysypkę. Występuje ona w jamie ustnej (przede wszystkim na podniebieniu i języku), na podeszwach stóp oraz dłoniach (głównie po wewnętrznej stronie i na opuszkach palców). Są to czerwone plamki, które później zmieniają się pęcherzyki z płynem surowiczym. Przypominają ospę, dlatego bostonka jest z nią często mylona. Czasem może dojść do nadkażenia bakteryjnego wysypki, co powoduje wystąpienie bolesnych (a czasem też, choć znacznie rzadziej, swędzących) owrzodzeń. Pozostałe objawy to:

  •  Wysoka gorączka - pierwszy z symptomów choroby, dopiero po 1-2 dniach od jej wystąpienia pojawia się wysypka
  • Ból gardła, zapalenie gardła - mogą towarzyszyć wysypce
  • Biegunka
  • Brak apetytu - związany ze zmianami zlokalizowanymi w gardle
  •  Drażliwość, złe samopoczucie

Czasem, choć są to przypadki bardzo rzadkie, chorobie bostońskiej nie towarzyszą żadne objawy.

Nie pomyl jej z ospą!

 

Wysypka bostońska jest bardzo często mylona z ospą wietrzną. Wynika to z prostego faktu, iż zmiany skórne w obydwu przypadkach są bardzo podobne. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że w przypadku ospy wysypka jest na całym ciele i nie zlewa się w plamy.

Leczenie


Choroba zazwyczaj przebiega dość łagodnie i po 7-10 dniach ustępuje. Stosuje się, tak jak w przypadku ospy, leczenie objawowe. Dzieciom zazwyczaj podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Warto też pamiętać o tym, aby maluch dużo pił. Musisz także uważać, by nie rozdrapywał wysypki, bo może tym doprowadzić do wystąpienia infekcji bakteryjnej. Pamiętaj, że mimo iż bostonka to niegroźna choroba, zbagatelizowana i nieleczona może wywołać np. zapalenie opon mózgowych.

Jak zapobiegać?


Opisywana choroba jest naprawdę bardzo zakaźna, ale warto chociaż spróbować ochronić przed nią dziecko w okresach zwiększonego ryzyka. Co możesz w tym celu zrobić?

  •  Pierz ubranka częściej - najlepiej od razu po powrocie dziecka z przedszkola czy szkoły.
  •  Jeszcze bardziej dbaj o higienę - niech maluch myje ręce bardzo często, nie używa sztućców innych dzieci, nie pije z ich kubków, nie bierze kęsa ich kanapek itp.
  •  Dezynfekuj zabawki, przybory szkolne.
  • Unikajcie tłumów.

Powyższe zasady możesz wprowadzić w życie kiedy wiesz, że choroba grasuje
w pobliżu i słyszysz o zachorowaniach